Gymnázium Jaroslava Heyrovského - škola hlavního města Prahy

Za angličtinou

Nejlepším způsobem, jak si uvědomit praktické využití jazyka, jsou studijní i poznávací zájezdy do Velké Británie. První zájezdy se organizovaly už v úplných začátcích existence naší školy a směřovaly na západ Anglie do hrabství Devon, kde studenti předmaturitních ročníků využívali možnosti zdokonalit se v jazyce při výuce v jazykové škole SOL a při zajímavých výletech do okolí města Barnstaple. Oblíbenými byly i poznávací zájezdy do Londýna a okolí pro studenty kvart. Postupně jsme nabídli studentům možnost vyjet i do vzdálenějších částí – do Irska a Skotska. S velkým nadšením se setkal i studijně poznávací zájezd do Yorku a okolí. Velkou předností všech těchto zájezdů je pobyt studentů v rodinách, kde se studenti seznamují s běžným každodenním životem. 


ČERVEN 2016 Torquay

Ve dnech 4. 6. - 14. 6. 2016 se vybraní žáci ze tříd 4.a, 4.b a 4.c zúčastnili zájezdu 'Po stopách Agathy Christie a Psa baskervillského' do Anglie.
Po cestě autobusem v nočních hodinách na nás ráno dýchla anglická atmosféra v podobě křídových útesů v Doveru. Z Doveru nás do první plánované zastávky, do města Portsmouth, dělilo zhruba 140 mil. Ve městě Portsmouth jsme se za velmi slunného počasí vydali vstříc válečným lodím HMS Warrior a HMS Victory, na které umřel admirál Nelson během bitvy u Trafalgaru. Dále nás čekala plavba lodí po přístavu a návštěva muzea. Někteří žáci navštívili také Emirates Spinnaker Tower, což je 170 vysoká věž, ze které je vidět celé město Portsmouth. V Portsmouth už na nás čekal pouze hotel Ibis Budget, ve kterém jsme přečkali první noc v Anglii a načerpali síly na cestu do centra Anglické riviéry – Torquay.
Cestou do Torquay jsme obdivovali krásu katedrály Panny Marie v městě Salibury. Ze Salisbury jsme se dopravili k menhirům v magickém místě Stonehenge. V odpoledních hodinách jsme dorazili do Torquay. Procházka po Torquay se z velké části týkala Agathy Christie, jelikož město Torquay je místem, kde se narodila a strávila zde většinu svého života. Ve večerních hodinách se studenti přesunuli k takzvaným 'host families'.
Další den žáky čekala výuka v Riviera English School. Po poledni na nás zavolal král Artuš s kouzelníkem Merlinem a jeli jsme se podívat na místo Tintagel. Tintagel byl většinou žáků považován za nejkrásnější místo zájezdu a není se čemu divit. Krása pobřežních útesů a útvarů je opravdu majestátní a s podkresem velmi slunečného počasí si všichni výlet náležitě užili a někteří ho i dokonce zajedli místními Fish 'n' Chips.
Ve středu na žáky po výuce čekal výlet do města se spoustou obchodů, do Exeteru. Nejdříve náš zrak uchvátila zdejší katedrála a pak jsme se mohli vydat vstříc veškerým obchodům ve městě Exeter za doprovodu slunečného počasí.
Ve čtvrtek se nám tematicky naladilo počasí. Do krajiny Dartmoorského národního parku, kde se odehrává děj knihy 'Pes baskervillský' na nás vlétla mlha, za kterou by se nestyděl žádný tvůrce efektů v hororovém filmu. Atmosféra na tomto místě byla opravdu tajemná. Abychom se v té mlze neztratili, tak jsme se přesunuli o pár výškových metrů níž, do vesničky Widecombe in the Moor. Zde jsme si prohlédli místní kostel a někteří si opět výlet zpestřili místní pochoutkou v podobě Cream Tea.
V pátek žáci ve škole obdrželi certifikáty a vydali se do města Plymouth. V Plymouth jsme si prohlédli Mayflower Steps, prošli kolem National Marine Aquarium a prohlédli si památníky, sochu Francise Drakea, maják na pobřeží a také historickou část města Plymouth.
V sobotu jsme se vydali na celodenní výlet na konec světa. Land's End je totiž nejzápadnější výběžek v Anglii a svým vzhledem se podobal lokaci Tintagel. Navíc jsme zde viděli vrak lodi. Další zastávkou na pobřeží byla nádherná pláž Porthcurno Beach, kde se mohli žáci vykoupat, a dále jsme pokračovali za opět doprovodu krásného slunečného počasí na prohlídku amfiteátru Minack Theatre. Tento amfiteátr byl opravdu úžasný. Jeho lokace na pobřeží může být vylepšena už jen nějakým živým představením. A poslední zastávkou se stal St Michael's Mount, ke kterému jsme se museli dostat po pláži během odlivu. Poté jsme se vydali celí unavení zpátky do rodin, kde jsme si sbalili své věci, jelikož jsme se ráno s rodinami rozloučili a vyrazili jsme, vlastně i zpátky v čase, do města Bath s velmi rozlehlými římskými lázněmi. Procházka celým komplexem lázní byla dlouhá, ale stála za to. Už jenom samotná architektura byla úžasná, ale celý komplex byl prostě  bezkonkurenční. Navečer už jsme se přesunuli na předměstí hlavního města Anglie – Londýna, kde jsme opět přespali v hotelu Ibis.
V pondělí nás čekal výlet do Londýna, nejprve to byla jízda londýnským metrem. Pak už jsme stáli na Westminster Square a měli jsme tu možnost vzít si květiny, které dostala královna Elizabeth II. při oslavě svých 90. narozenin. Prošli jsme kolem pobřeží Temže až k London Eye, kde jsme absolvovali jednu jízdu, abychom si mohli prohlédnout Londýn z větší výšky, než je ta naše. Dále jsme se vydali k Buckinghamskému paláci, poté jsme pokračovali na Trafalgar Square, na kterém se tyčil Nelson's Column. Z Trafalgar Square jsme se přesunuli na Piccadilly Circus, místo podobné New Yorskému Times Square kvůli velkým reklamním obrazovkám. Po Piccadilly Circus následovala procházka čínskou čtvrtí zvanou Chinatown, odkud jsme se poté přesunuli na Leicester Square. Po dlouhém rozchodu nás čekala plavba po Temži. Propluli jsme pod Tower Bridge a doplavili jsme se až k moderní části Londýna, k O2 Aréně, což byla naše poslední atrakce v Londýně a se slzami v očích jsme se museli rozloučit se zájezdem do Anglie.

-Masopust Robert, 4.a-

 


 

Po stopách Psa baskervilského a Agathy Christie

Před Velikonocemi se studenti z kvart vrátili z desetidenního jazykově-poznávacího pobytu v jihozápadní Anglii. Počasí nám přálo, při pobytu v Torquay jsme se i opálili.Výuka tam byla s prima rodilými mluvčími a v hostitelských rodinách se o nás pěkně starali.
V Portsmouth jsme si prohlédli přístav shora, z hradeb i z moře. Pod hradem Tintagel jsme prozkoumali Merlinovu jeskyni, na vřesovišti jsme vyšplhali na skalní věž Haytor. Přes útesy na „Konci země“(Land’s End) nikdo nespadl. Odvážní došli suchou (téměř) nohou na ostrov sv. Michala, v přírodním divadle The Minack Theatre na okraji útesu jsme sledovali zkoušku muzikálu. Města Exeter, Bath a Londýn jsme si prohlédli s průvodkyní a ve volnu nakoupili dárky.
Dlouhou cestu všichni zvládli, teď nám zbývá jen protřídit fotky a pochlubit se těmi nejpovedenějšími.

březen 2015


 

-ms-


 

York

S velkým nadšením se setkal i studijně poznávací zájezd do Yorku a okolí. 

září 2012

     

prezentace žáků 4.b - York září 2012